  • TR3B225M035C2000
TR3B225M035C2000
advertisement
Manufacturer No:
TR3B225M035C2000
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-TR3B225M035C2000
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
TR3B225M035C2000
Purchasing and Inquiry
TR3B225M035C2000 Overview
In this case, 210mA is the ripple current of the capacitor.In a simple electronic circuit consisting of an ideal (perfect) capacitor and a resistor, equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, represents the loss of useful energy.Capacitor leakage current is 800nA.A capacitor's dissipation factor is the power lost when AC is applied to the capacitor, which is 6 %.Its tan delta is 0.06, which is an electrical dielectric test used to determine its quality.
TR3B225M035C2000 Features
210mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 800nA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TR3B225M035C2000 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TR3B225M035C2000 applications of tantalum capacitors.
  • Consumer
  • Telecom infrastructure
  • Automotive ECU
  • Industrial control units
  • Industrial
  • Military / aerospace
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics / military / space
  • Computer
  • Airbag systems
Step5Bar-code shipping tag
TR3B225M035C2000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    TANTAMOUNT®, TR3
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    35V
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Leakage Current
    800nA
  • Ripple Current
    210mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.11mm
  • Length
    3.5mm