  • TR3B106K025C1300
TR3B106K025C1300
advertisement
Manufacturer No:
TR3B106K025C1300
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-TR3B106K025C1300
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
TR3B106K025C1300
Purchasing and Inquiry
TR3B106K025C1300 Overview
There is a ripple current setting of 260mA on the capacitor.In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 1.3Ohm as their resistance.2.5μA is the leakage current of this capacitor.Dissipation factor is the amount of power lost by a capacitor when AC is applied through it, and this capacitor has dissipation factor 6 %.
TR3B106K025C1300 Features
260mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 2.5μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
TR3B106K025C1300 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TR3B106K025C1300 applications of tantalum capacitors.
  • Telecom infrastructure
  • ABS
  • Industrial control units
  • Computer
  • General purpose
  • Avionics / military / space
  • General purpose
  • General low power DC/DC and LDO
  • Military / aerospace
  • Automotive ECU
Step5Bar-code shipping tag
TR3B106K025C1300
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    TANTAMOUNT®, TR3
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.3Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    2.5μA
  • Ripple Current
    260mA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Q Factor
    6
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.11mm
  • Length
    3.5mm