  • TR3A684M035C4000
TR3A684M035C4000
advertisement
Manufacturer No:
TR3A684M035C4000
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-TR3A684M035C4000
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
TR3A684M035C4000
Purchasing and Inquiry
TR3A684M035C4000 Overview
Set the capacitor's ripple current to 140mA.In an electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR), or internal resistance, is the loss of useful energy.500nA is the leakage current of this capacitor.Dissipation factor is the amount of power lost by a capacitor when AC is applied through it, and this capacitor has dissipation factor 4 %.Tan Delta is?an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.04.
TR3A684M035C4000 Features
140mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 500nA in this capacitor
the dissipation factor is 4 %
its tan delta is 0.04
TR3A684M035C4000 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TR3A684M035C4000 applications of tantalum capacitors.
  • Military / aerospace
  • General purpose
  • Computer
  • Automotive ECU
  • General purpose
  • Industrial control units
  • Avionics,
  • Avionics / military / space
  • Industrial
  • ABS
Step5Bar-code shipping tag
TR3A684M035C4000
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    TANTAMOUNT®, TR3
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    35V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.68μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Leakage Current
    500nA
  • Ripple Current
    140mA
  • Tan Delta
    0.04
  • Dissipation Factor
    4 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    3.2mm