  • TR3A336K6R3C0800
TR3A336K6R3C0800
advertisement
Manufacturer No:
TR3A336K6R3C0800
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-TR3A336K6R3C0800
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
TR3A336K6R3C0800
Purchasing and Inquiry
TR3A336K6R3C0800 Overview
We set the ripple current of the capacitor to 310mA.A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 800mOhm, also referred to as internal resistance.This capacitor leaks current 2μA.When AC is applied through a capacitor, its dissipation factor is 14 %, which indicates the power lost through it.The tan delta of the insulating oil is 0.14 based on its electrical dielectric test.
TR3A336K6R3C0800 Features
310mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 2μA in this capacitor
the dissipation factor is 14 %
its tan delta is 0.14
TR3A336K6R3C0800 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TR3A336K6R3C0800 applications of tantalum capacitors.
  • Automotive ECU
  • General purpose
  • Industrial
  • Computer
  • Airbag systems
  • Military / aerospace
  • Avionics,
  • General purpose
  • Consumer
  • ABS
Step5Bar-code shipping tag
TR3A336K6R3C0800
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    TANTAMOUNT®, TR3
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    33μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    800mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Leakage Current
    2μA
  • Ripple Current
    310mA
  • Tan Delta
    0.14
  • Dissipation Factor
    14 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    3.2mm