  • TR3A105K020C3000
TR3A105K020C3000
advertisement
Manufacturer No:
TR3A105K020C3000
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-TR3A105K020C3000
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
TR3A105K020C3000
Purchasing and Inquiry
TR3A105K020C3000 Overview
A ripple current of 160mA is set on the capacitor.A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 3Ohm.Capacitor leakage current is 500nA.Whenever AC is applied through a capacitor, the dissipation factor is 4 %.
TR3A105K020C3000 Features
160mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 500nA in this capacitor
the dissipation factor is 4 %
TR3A105K020C3000 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TR3A105K020C3000 applications of tantalum capacitors.
  • Computer
  • General purpose
  • General low power DC/DC and LDO
  • Automotive ECU
  • Industrial control units
  • Military / aerospace
  • Telecom infrastructure
  • General purpose
  • Avionics / military / space
  • Airbag systems
Step5Bar-code shipping tag
TR3A105K020C3000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    TANTAMOUNT®, TR3
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    500nA
  • Ripple Current
    160mA
  • Dissipation Factor
    4 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Q Factor
    4
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm