  • TMK105BJ105MV-F
TMK105BJ105MV-F
advertisement
Manufacturer No:
TMK105BJ105MV-F
HK JDW NO:
782-TMK105BJ105MV-F
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
TMK105BJ105MV-F
Purchasing and Inquiry
TMK105BJ105MV-F Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X5R.With the voltage 25V, it is capable of operating.
TMK105BJ105MV-F Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
TMK105BJ105MV-F Applications
There are a lot of Taiyo Yuden TMK105BJ105MV-F applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
TMK105BJ105MV-F
    17 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TAPE, PAPER
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Height
    500μm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm