  • LMK212AB7106KG-T
LMK212AB7106KG-T
advertisement
Manufacturer No:
LMK212AB7106KG-T
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-LMK212AB7106KG-T
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
LMK212AB7106KG-T
Purchasing and Inquiry
LMK212AB7106KG-T Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 10V can be used for operation.
LMK212AB7106KG-T Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V
LMK212AB7106KG-T Applications
There are a lot of Taiyo Yuden LMK212AB7106KG-T applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
LMK212AB7106KG-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    M
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Thickness (Max)
    0.053 1.35mm
  • Thickness
    1.3462mm