  • TL750M12CKCSE3
TL750M12CKCSE3
advertisement
Manufacturer No:
TL750M12CKCSE3
HK JDW NO:
815-TL750M12CKCSE3
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Description:
Fixed 2.54mm TL750 PMIC 3 TO-220-3
Quantity:
In Stock : 6566
Step5Bar-code shipping tag
TL750M12CKCSE3
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Voltage - Input (Max)
    26V
  • Output Voltage
    12V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    750mA
  • Quiescent Current
    60mA
  • Accuracy
    2 %
  • Max Output Voltage
    12V
  • Output Voltage 1
    12V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    13V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 750mA
  • PSRR
    55dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    600mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.6V
  • Min Output Voltage
    12V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Nominal Output Voltage
    12V
  • Input Bias Current
    60mA
  • Height
    4.7mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    8.7mm
  • Thickness
    4.58mm