  • TL3E107K020C0150
TL3E107K020C0150
advertisement
Manufacturer No:
TL3E107K020C0150
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-TL3E107K020C0150
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TL3E107K020C0150
Purchasing and Inquiry
TL3E107K020C0150 Overview
In this case, the ripple current of the capacitor is set to 1.05A.In a simple electronic circuit consisting of an ideal (perfect) capacitor and a resistor, equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, represents the loss of useful energy.10μA is the leakage current of this capacitor.The dissipation factor of a capacitor is the power loss when AC is applied through the capacitor, and this capacitor's factor is 8 %.
TL3E107K020C0150 Features
1.05A is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 10μA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
TL3E107K020C0150 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TL3E107K020C0150 applications of tantalum capacitors.
  • Computer
  • ABS
  • Industrial
  • Automotive ECU
  • Avionics / military / space
  • General low power DC/DC and LDO
  • Airbag systems
  • General purpose
  • Telecom infrastructure
  • Consumer
Step5Bar-code shipping tag
TL3E107K020C0150
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    TANTAMOUNT®, TL3
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    20V
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    10μA
  • Ripple Current
    1.05A
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    E
  • Height
    4.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.2926mm