  • TH3D686K010C1000
TH3D686K010C1000
advertisement
Manufacturer No:
TH3D686K010C1000
HK JDW NO:
874-TH3D686K010C1000
Datasheet:
TH3D686K010C1000
Purchasing and Inquiry
TH3D686K010C1000 Overview
In this case, 390mA is the ripple current of the capacitor.This resistor has a resistance of 1Ohm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.This capacitor has a leakage current of 0.0068mA.An insulating oil's tan delta measures its electrical dielectric properties, and its tan delta is 0.06.
TH3D686K010C1000 Features
390mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0068mA in this capacitor
its tan delta is 0.06
TH3D686K010C1000 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TH3D686K010C1000 applications of tantalum capacitors.
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics,
  • Industrial
  • Industrial control units
  • Automotive ECU
  • ABS
Step5Bar-code shipping tag
TH3D686K010C1000
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Automotive
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    10V
  • HTS Code
  • Capacitance
    68μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1Ohm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Leakage Current
    0.0068mA
  • Ripple Current
    390mA
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm