  • TH3D475K050F0900
TH3D475K050F0900
advertisement
Manufacturer No:
TH3D475K050F0900
HK JDW NO:
874-TH3D475K050F0900
Datasheet:
TH3D475K050F0900
Purchasing and Inquiry
TH3D475K050F0900 Overview
There is a ripple current setting of 410mA on the capacitor.In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 900mOhm as their resistance.A capacitor like this leaks current 0.0024mA.Tan Delta is?an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.06.
TH3D475K050F0900 Features
410mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0024mA in this capacitor
its tan delta is 0.06
TH3D475K050F0900 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TH3D475K050F0900 applications of tantalum capacitors.
  • Avionics / military / space
  • Avionics,
  • Consumer
  • General purpose
  • Computer
  • Airbag systems
  • Industrial control units
  • ABS
  • Telecom infrastructure
  • General low power DC/DC and LDO
Step5Bar-code shipping tag
TH3D475K050F0900
  • Capacitance
    4.7μF
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    900mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Leakage Current
    0.0024mA
  • Ripple Current
    410mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Voltage - Rated
    50V