  • TH3D336K010F0800
TH3D336K010F0800
advertisement
Manufacturer No:
TH3D336K010F0800
HK JDW NO:
874-TH3D336K010F0800
Datasheet:
TH3D336K010F0800
Purchasing and Inquiry
TH3D336K010F0800 Overview
Set the capacitor's ripple current to 430mA.A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 800mOhm, also referred to as internal resistance.There is a leakage current of 0.0033mA in this capacitor.Dissipation factor is the amount of power lost by a capacitor when AC is applied through it, and this capacitor has dissipation factor 6 %.The tan delta of the insulating oil is 0.06 based on its electrical dielectric test.
TH3D336K010F0800 Features
430mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0033mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TH3D336K010F0800 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TH3D336K010F0800 applications of tantalum capacitors.
  • Airbag systems
  • Computer
  • Industrial
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • Automotive ECU
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics,
  • Telecom infrastructure
  • ABS
Step5Bar-code shipping tag
TH3D336K010F0800
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Voltage - Rated
    10V
  • HTS Code
  • Capacitance
    33μF
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    800mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Leakage Current
    0.0033mA
  • Ripple Current
    430mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm