  • TH3D157K010D0600
TH3D157K010D0600
advertisement
Manufacturer No:
TH3D157K010D0600
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-TH3D157K010D0600
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TH3D157K010D0600
Purchasing and Inquiry
TH3D157K010D0600 Overview
In this case, the ripple current of the capacitor is set to 500mA.As a result of the loss of useful energy in a simple circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR) is known as internal resistance.Currently, this capacitor is leakage current 0.015mA.The Tan Delta is a dielectric test on the insulating oil to determine its quality, and it is 0.08.
TH3D157K010D0600 Features
500mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.015mA in this capacitor
its tan delta is 0.08
TH3D157K010D0600 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TH3D157K010D0600 applications of tantalum capacitors.
  • Consumer
  • General purpose
  • Automotive ECU
  • ABS
  • Avionics,
  • Military / aerospace
  • Airbag systems
  • Industrial control units
  • General purpose
  • General low power DC/DC and LDO
Step5Bar-code shipping tag
TH3D157K010D0600
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    TANTAMOUNT®, TH3
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    10V
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    600mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Leakage Current
    0.015mA
  • Ripple Current
    500mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm