  • TH3D156K035A0700
TH3D156K035A0700
advertisement
Manufacturer No:
TH3D156K035A0700
HK JDW NO:
874-TH3D156K035A0700
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TH3D156K035A0700
Purchasing and Inquiry
TH3D156K035A0700 Overview
A ripple current of 460mA is set on the capacitor.In an electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR), or internal resistance, is the loss of useful energy.This capacitor leaks current 0.0053mA.An insulating oil's tan delta measures its electrical dielectric properties, and its tan delta is 0.06.
TH3D156K035A0700 Features
460mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0053mA in this capacitor
its tan delta is 0.06
TH3D156K035A0700 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TH3D156K035A0700 applications of tantalum capacitors.
  • Computer
  • Consumer
  • Avionics / military / space
Step5Bar-code shipping tag
TH3D156K035A0700
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Automotive
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    35V
  • HTS Code
  • Capacitance
    15μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    700mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Leakage Current
    0.0053mA
  • Ripple Current
    460mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm