  • TH3D156K020E0900
TH3D156K020E0900
advertisement
Manufacturer No:
TH3D156K020E0900
HK JDW NO:
874-TH3D156K020E0900
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TH3D156K020E0900
Purchasing and Inquiry
TH3D156K020E0900 Overview
It is set to 410mA for the ripple current of the capacitor.A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 900mOhm, also referred to as internal resistance.This capacitor leaks 0.003mA current.A capacitor's dissipation factor is the power lost when AC is applied to the capacitor, which is 6 %.The tan delta of the insulating oil is 0.06 based on its electrical dielectric test.
TH3D156K020E0900 Features
410mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.003mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TH3D156K020E0900 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TH3D156K020E0900 applications of tantalum capacitors.
  • Military / aerospace
  • Industrial
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • Consumer
  • Automotive ECU
  • Telecom infrastructure
Step5Bar-code shipping tag
TH3D156K020E0900
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Automotive
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    20V
  • HTS Code
  • Capacitance
    15μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    900mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    20V
  • Leakage Current
    0.003mA
  • Ripple Current
    410mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C