  • TH3C686K010C1000
TH3C686K010C1000
advertisement
Manufacturer No:
TH3C686K010C1000
HK JDW NO:
874-TH3C686K010C1000
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
TH3C686K010C1000
Purchasing and Inquiry
TH3C686K010C1000 Overview
In this case, 330mA is the ripple current of the capacitor.In a simple electronic circuit consisting of an ideal (perfect) capacitor and a resistor, equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, represents the loss of useful energy.This capacitor leaks current at 0.0068mA.The Tan Delta is a dielectric test on the insulating oil to determine its quality, and it is 0.08.
TH3C686K010C1000 Features
330mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0068mA in this capacitor
its tan delta is 0.08
TH3C686K010C1000 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TH3C686K010C1000 applications of tantalum capacitors.
  • Airbag systems
  • Telecom infrastructure
  • Automotive ECU
  • Consumer
  • Avionics,
  • Industrial
Step5Bar-code shipping tag
TH3C686K010C1000
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    10V
  • HTS Code
  • Capacitance
    68μF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Leakage Current
    0.0068mA
  • Ripple Current
    330mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    6mm
  • Width
    3.2mm