  • TH3C226K016D1000
TH3C226K016D1000
advertisement
Manufacturer No:
TH3C226K016D1000
HK JDW NO:
874-TH3C226K016D1000
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
TH3C226K016D1000
Purchasing and Inquiry
TH3C226K016D1000 Overview
The capacitor's ripple current is set to 330mA.This resistor has a resistance of 1Ohm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.Currently, this capacitor is leakage current 0.0035mA.Tan Delta is?an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.06.
TH3C226K016D1000 Features
330mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0035mA in this capacitor
its tan delta is 0.06
TH3C226K016D1000 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TH3C226K016D1000 applications of tantalum capacitors.
  • Avionics / military / space
  • Industrial
  • Consumer
  • Automotive ECU
  • Airbag systems
  • Computer
  • Avionics,
Step5Bar-code shipping tag
TH3C226K016D1000
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Leakage Current
    0.0035mA
  • Ripple Current
    330mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    6mm
  • Width
    3.2mm