  • TH3B155K035D4200
TH3B155K035D4200
advertisement
Manufacturer No:
TH3B155K035D4200
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-TH3B155K035D4200
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
TH3B155K035D4200
Purchasing and Inquiry
TH3B155K035D4200 Overview
TH3B155K035D4200 Features
TH3B155K035D4200 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TH3B155K035D4200 applications of tantalum capacitors.
  • Consumer
  • Military / aerospace
  • Telecom infrastructure
  • Industrial control units
  • Automotive ECU
  • Industrial
  • General purpose
  • Avionics / military / space
  • General low power DC/DC and LDO
  • Computer
Step5Bar-code shipping tag
TH3B155K035D4200
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Automotive
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Molded
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    1.5μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4.2Ohm
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5052mm
  • Width
    2.794mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    TANTAMOUNT®, TH3
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm