  • TDL106M035S1D
TDL106M035S1D
advertisement
Manufacturer No:
TDL106M035S1D
HK JDW NO:
192-TDL106M035S1D
Datasheet:
TDL106M035S1D
Purchasing and Inquiry
TDL106M035S1D Overview
Capacitor leakage current is 0.0028mA.To determine the quality of an insulating oil, it is tested for its Tan Delta, which is 0.06.
TDL106M035S1D Features
a leakage current of 0.0028mA in this capacitor
its tan delta is 0.06
TDL106M035S1D Applications
  • Avionics,
  • Automotive ECU
  • General purpose
  • Avionics / military / space
  • Industrial control units
  • ABS
  • Telecom infrastructure
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • Military / aerospace
Step5Bar-code shipping tag
TDL106M035S1D
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.340Dia 8.64mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    10μF
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.100 2.54mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Leakage Current
    0.0028mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height Seated (Max)
    0.400 10.16mm
  • Length
    8.64mm
  • Width
    8.64mm