  • TDC105K050NSE-F
TDC105K050NSE-F
advertisement
Manufacturer No:
TDC105K050NSE-F
HK JDW NO:
192-TDC105K050NSE-F
Package:
Radial
Datasheet:
TDC105K050NSE-F
Purchasing and Inquiry
TDC105K050NSE-F Overview
TDC105K050NSE-F Features
a leakage current of 500nA in this capacitor
the dissipation factor is 3 %
its tan delta is 0.03
TDC105K050NSE-F Applications
  • Avionics / military / space
  • Automotive ECU
  • Industrial control units
  • Consumer
  • Airbag systems
  • Telecom infrastructure
  • Military / aerospace
  • ABS
  • Computer
  • Industrial
Step5Bar-code shipping tag
TDC105K050NSE-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    TDC
  • Size / Dimension
    0.175Dia 4.45mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Conformal Coated
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    3.17mm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.125 3.18mm
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Leakage Current
    500nA
  • Tan Delta
    0.03
  • Dissipation Factor
    3 %
  • Manufacturer Size Code
    E
  • Diameter
    4.45mm
  • Height Seated (Max)
    0.350 8.89mm
  • Length
    6.35mm