  • TCNS107M006R0250
TCNS107M006R0250
advertisement
Manufacturer No:
TCNS107M006R0250
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TCNS107M006R0250
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCNS107M006R0250 Overview
ESR (Equivalent Series Resistance) must remain at 250mOhm @ 100kHz to ensure high efficiency.With 100μF capacitance, it operates.The voltage is -55°C~105°C - Rated AC power.This voltage - Rated at 6.3V - allows the device to be highly efficient.It has a maximum seated height of 0.047 1.20mm°C, which enables stable operation.
TCNS107M006R0250 Features
a 250mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 100μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 6.3V
TCNS107M006R0250 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCNS107M006R0250 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Tablets
  • Power supplies
  • Smart phone
  • Notebook
  • LCD TV
Step5Bar-code shipping tag
TCNS107M006R0250
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    TCN
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    100μF
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    250mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Manufacturer Size Code
    S
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm