  • TCNO106M016R0500E
TCNO106M016R0500E
advertisement
Manufacturer No:
TCNO106M016R0500E
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TCNO106M016R0500E
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCNO106M016R0500E Overview
In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 500mOhm @ 100kHz.It is capable of supporting leakage currents of 0.016mA.The capacitance is 10μF when it operates.Providing the rated (DC) voltage (Urdu) will allow 16V to fully function.Voltage - Rated AC is -55°C~105°CV.It is possible to achieve high efficiency with a voltage - Rated at 16V.In addition to its 0.024 0.60mm°C maximum seated height, it is capable of providing stable operation.
TCNO106M016R0500E Features
a 500mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.016mA
with a capacitance of 10μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 16V
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 16V
TCNO106M016R0500E Applications
There are a lot of AVX Corporation TCNO106M016R0500E applications of tantalum polymer capacitors.
  • LCD TV
  • Smart phone
  • Power supplies
  • Notebook
  • Tablets
Step5Bar-code shipping tag
TCNO106M016R0500E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Dielectric Material
    TANTALUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TCN
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    16V
  • Additional Feature
    ESR IS MEASURED AT 100 KHZ
  • Capacitance
    10μF
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm @ 100kHz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.016mA
  • Tan Delta
    0.1
  • Manufacturer Size Code
    O
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm