  • TCNO106M010R0500E
TCNO106M010R0500E
advertisement
Manufacturer No:
TCNO106M010R0500E
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TCNO106M010R0500E
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCNO106M010R0500E Overview
ESR (Equivalent Series Resistance) must remain at 500mOhm @ 100kHz to ensure high efficiency.It is capable of supporting leakage currents of 0.01mA.Capacitance is 10μF when it operates.10V needs to be supplied with rated (DC) voltage (Urdu) to function correctly.There is a voltage rating of -55°C~105°Cv - Rated AC.Voltage is rated at 10V which allows for high efficiency.In addition to its 0.024 0.60mm°C maximum seated height, it is capable of providing stable operation.
TCNO106M010R0500E Features
a 500mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.01mA
with a capacitance of 10μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 10V
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 10V
TCNO106M010R0500E Applications
There are a lot of AVX Corporation TCNO106M010R0500E applications of tantalum polymer capacitors.
  • Notebook
  • LCD TV
  • Smart phone
  • Tablets
  • Power supplies
Step5Bar-code shipping tag
TCNO106M010R0500E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Dielectric Material
    TANTALUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TCN
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    10V
  • Additional Feature
    ESR IS MEASURED AT 100 KHZ
  • Capacitance
    10μF
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm @ 100kHz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.01mA
  • Tan Delta
    0.1
  • Manufacturer Size Code
    O
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm