  • TCJY477M004R0050
TCJY477M004R0050
advertisement
Manufacturer No:
TCJY477M004R0050
HK JDW NO:
66-TCJY477M004R0050
Purchasing and Inquiry
TCJY477M004R0050 Overview
For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 50mOhm @ 100kHz.A 470μF capacitance is used to operate it.The rated (DC) voltage (URdc) of 4V needs to be provided to fully play its function.A voltage-rated DC of 4V ensures its reliability.Voltage - Rated AC is -55°C~105°CV.In addition to its 0.079 2.00mm°C maximum seated height, it is capable of providing stable operation.
TCJY477M004R0050 Features
a 50mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 470μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 4V
the voltage - rated DC of 4V
an AC voltage of -55°C~105°C
TCJY477M004R0050 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJY477M004R0050 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJY477M004R0050
    Select All
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Manufacturer Size Code
    Y
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    7.3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C