  • TCJY476M016R0070
TCJY476M016R0070
advertisement
Manufacturer No:
TCJY476M016R0070
HK JDW NO:
66-TCJY476M016R0070
Purchasing and Inquiry
TCJY476M016R0070 Overview
The ripple current for this part is 1.336A.In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 70mOhm @ 100kHz.Supports leakage currents of 75.2μA.47μF is the capacitance of the device.Hence, it must operate with a voltage rated DC of 16V.This device operates on a voltage of -55°C~105°C Volts AC rated.This machine can operate at a maximum height of [0.079 2.00mm°C] when seated.
TCJY476M016R0070 Features
1.336A ripple current
a 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 75.2μA
with a capacitance of 47μF
the voltage - rated DC of 16V
an AC voltage of -55°C~105°C
TCJY476M016R0070 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJY476M016R0070 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJY476M016R0070
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    75.2μA
  • Ripple Current
    1.336A
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    Y
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    7.3mm