  • TCJY337M004R0025
TCJY337M004R0025
advertisement
Manufacturer No:
TCJY337M004R0025
HK JDW NO:
66-TCJY337M004R0025
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TCJY337M004R0025
Purchasing and Inquiry
TCJY337M004R0025 Overview
The part's ripple current is measured to be 1.9A.A high standard of efficiency requires a 25mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).It is capable of supporting leakage currents of 132μA.With a capacitance of 330μF, it operates.This device needs to be powered by a rated (DC) voltage (URdc) of 4V.As a result, it operates with a voltage rating of 4V.This device operates on a voltage of -55°C~105°C Volts AC rated.With a maximum seated height of 0.079 2.00mm°C, it is capable of stable operation.
TCJY337M004R0025 Features
1.9A ripple current
a 25mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 132μA
with a capacitance of 330μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 4V
the voltage - rated DC of 4V
an AC voltage of -55°C~105°C
TCJY337M004R0025 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJY337M004R0025 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJY337M004R0025
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    2917 (7343 Metric)
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    132μA
  • Ripple Current
    1.9A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    Y
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    7.3mm