  • TCJY337M002R0040
TCJY337M002R0040
advertisement
Manufacturer No:
TCJY337M002R0040
HK JDW NO:
66-TCJY337M002R0040
Purchasing and Inquiry
TCJY337M002R0040 Overview
Ripple current is measured to be 1.5A for the part.ESR (Equivalent Series Resistance) must remain at 40mOhm @ 100kHz to ensure high efficiency.82.5μA leakage current is supported.With 330μF capacitance, it operates.In order to ensure reliability, it operates at a voltage of 2.5V.Powered by a voltage of -55°C~105°C, it is powered by AC power.With a maximum seated height of 0.079 2.00mm°C, it is capable of stable operation.
TCJY337M002R0040 Features
1.5A ripple current
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 82.5μA
with a capacitance of 330μF
the voltage - rated DC of 2.5V
an AC voltage of -55°C~105°C
TCJY337M002R0040 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJY337M002R0040 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJY337M002R0040
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    2917 (7343 Metric)
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    82.5μA
  • Ripple Current
    1.5A
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    Y
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    7.3mm