  • TCJT226M010R0070
TCJT226M010R0070
advertisement
Manufacturer No:
TCJT226M010R0070
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TCJT226M010R0070
Package:
1411 (3528 Metric), 1210
Datasheet:
TCJT226M010R0070
Purchasing and Inquiry
TCJT226M010R0070 Overview
The part's ripple current is determined to be 800mA.A high standard of efficiency requires a 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).It supports the leakage current of 22μA.With a capacitance of 22μF, it operates.The unit operates at a DC voltage of 10V to ensure its reliability.It is capable of operating Temperature of -55°C~105°C.It has a maximum seated height of 0.047 1.20mm°C, which enables stable operation.
TCJT226M010R0070 Features
800mA ripple current
a 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 22μA
with a capacitance of 22μF
the voltage - rated DC of 10V
an AC voltage of -55°C~105°C
TCJT226M010R0070 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJT226M010R0070 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Tablets
  • Smart phone
  • Notebook
  • Power supplies
  • LCD TV
Step5Bar-code shipping tag
TCJT226M010R0070
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    22μA
  • Ripple Current
    800mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    T
  • Height
    1.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm
  • Length
    3.5mm