  • TCJR106M006R0500
TCJR106M006R0500
advertisement
Manufacturer No:
TCJR106M006R0500
HK JDW NO:
66-TCJR106M006R0500
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
TCJR106M006R0500
Purchasing and Inquiry
TCJR106M006R0500 Overview
The ESR (Equivalent Series Resistance) should be maintained at 500mOhm @ 100kHz for high efficiency.6μA leakage current is supported.With 10μF capacitance, it operates.A voltage-rated DC of 6.3V ensures its reliability.There is a voltage of -55°C~105°C on the AC rated power supply.Voltage is rated at 6.3V which allows for high efficiency.Operating at [0.047 1.20mm°C]°C seated height makes it stable.
TCJR106M006R0500 Features
a 500mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 6μA
with a capacitance of 10μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 6.3V
TCJR106M006R0500 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJR106M006R0500 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJR106M006R0500
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.081Lx0.051W 2.05mmx1.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    Molded
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    1.3mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    6μA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    R
  • Height
    1.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm
  • Length
    2.05mm
  • Width
    1.3mm