  • TCJE106M050R0100
TCJE106M050R0100
advertisement
Manufacturer No:
TCJE106M050R0100
HK JDW NO:
66-TCJE106M050R0100
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TCJE106M050R0100
Purchasing and Inquiry
TCJE106M050R0100 Overview
In order for ESR (Equivalent Series Resistance) to be as high as possible, it must remain at 100mOhm @ 100kHz.With a capacitance of 10μF, it operates.The voltage rating of the DC is 50V to ensure reliability.An AC voltage of -55°C~105°C powers it.Having a maximum height seated of 0.169 4.30mm°C, it makes it possible for a stable operation to take place.
TCJE106M050R0100 Features
a 100mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 10μF
the voltage - rated DC of 50V
an AC voltage of -55°C~105°C
TCJE106M050R0100 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJE106M050R0100 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJE106M050R0100
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Manufacturer Size Code
    E
  • Height
    4.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • Length
    7.3mm