  • TCJE106M050R0070
TCJE106M050R0070
advertisement
Manufacturer No:
TCJE106M050R0070
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TCJE106M050R0070
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TCJE106M050R0070
Purchasing and Inquiry
TCJE106M050R0070 Overview
In this case, the ripple current of the part is equal to 1382mA.For optimum efficiency, ESR should be kept at 70mOhm @ 100kHz.It supports the leakage current of 50μA.10μF is the capacitance of the device.As a result, it operates with a voltage rating of 50V.There is a voltage rating of -55°C~105°Cv - Rated AC.The product has a maximum height seated of 0.169 4.30mm°C which makes it stable to operate.
TCJE106M050R0070 Features
1382mA ripple current
a 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 50μA
with a capacitance of 10μF
the voltage - rated DC of 50V
an AC voltage of -55°C~105°C
TCJE106M050R0070 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJE106M050R0070 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Power supplies
  • LCD TV
  • Tablets
  • Notebook
  • Smart phone
Step5Bar-code shipping tag
TCJE106M050R0070
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    TCJ
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    50μA
  • Ripple Current
    1382mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    E
  • Height
    4.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • Length
    7.3mm