  • TCJA685M025R0150
TCJA685M025R0150
advertisement
Manufacturer No:
TCJA685M025R0150
HK JDW NO:
66-TCJA685M025R0150
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCJA685M025R0150 Overview
For optimum efficiency, ESR should be kept at 150mOhm @ 100kHz.It operates with the capacitance of 6.8μF.In order for 25V to perform its function properly, a rated (DC) voltage (Urdu) must be provided.This device operates on a voltage of -55°C~105°C Volts AC rated.High efficiency is achieved with a voltage rating of 25V.In addition to its 0.071 1.80mm°C maximum seated height, it is capable of providing stable operation.
TCJA685M025R0150 Features
a 150mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 6.8μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 25V
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 25V
TCJA685M025R0150 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJA685M025R0150 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJA685M025R0150
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
    Molded
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    6.8μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm @ 100kHz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm