  • TCJA476M006R0100E
TCJA476M006R0100E
advertisement
Manufacturer No:
TCJA476M006R0100E
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TCJA476M006R0100E
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCJA476M006R0100E Overview
For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 100mOhm @ 100kHz.The capacitance is 47μF when it operates.Powered by a voltage of -55°C~105°C, it is powered by AC power.6.3V voltage allows for high efficiency.Operating at [0.071 1.80mm°C]°C seated height makes it stable.
TCJA476M006R0100E Features
a 100mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 47μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 6.3V
TCJA476M006R0100E Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJA476M006R0100E applications of tantalum polymer capacitors.
  • LCD TV
  • Smart phone
  • Notebook
  • Tablets
  • Power supplies
Step5Bar-code shipping tag
TCJA476M006R0100E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TCJ
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    47μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm