  • TCJA106M020R0150
TCJA106M020R0150
advertisement
Manufacturer No:
TCJA106M020R0150
HK JDW NO:
66-TCJA106M020R0150
Purchasing and Inquiry
TCJA106M020R0150 Overview
In order for ESR (Equivalent Series Resistance) to be as high as possible, it must remain at 150mOhm @ 100kHz.It operates with the capacitance of 10μF.The unit operates at a DC voltage of 20V to ensure its reliability.Powered by -55°C~105°C. Rated AC voltage.Having a maximum height seated of 0.071 1.80mm°C, it makes it possible for a stable operation to take place.
TCJA106M020R0150 Features
a 150mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 10μF
the voltage - rated DC of 20V
an AC voltage of -55°C~105°C
TCJA106M020R0150 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJA106M020R0150 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJA106M020R0150
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm