  • TCJA106M016R0200E
TCJA106M016R0200E
advertisement
Manufacturer No:
TCJA106M016R0200E
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TCJA106M016R0200E
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCJA106M016R0200E Overview
A high efficiency is achieved by maintaining the ESR (Equivalent Series Resistance) at 200mOhm @ 100kHz.The capacitance is 10μF when it operates.An AC voltage of -55°C~125°C powers it.High efficiency is enabled by the voltage rating of 16V.This machine can operate at a maximum height of [0.071 1.80mm°C] when seated.
TCJA106M016R0200E Features
a 200mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 10μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 16V
TCJA106M016R0200E Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJA106M016R0200E applications of tantalum polymer capacitors.
  • Notebook
  • Tablets
  • Power supplies
  • LCD TV
  • Smart phone
Step5Bar-code shipping tag
TCJA106M016R0200E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TCJ
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    10μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm