  • TCBD106M035CRSZ0H00
TCBD106M035CRSZ0H00
advertisement
Manufacturer No:
TCBD106M035CRSZ0H00
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TCBD106M035CRSZ0H00
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCBD106M035CRSZ0H00 Overview
A high standard of efficiency requires a 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).With 10μF capacitance, it operates.Powered by a voltage of -55°C~125°C, it is powered by AC power.Voltage is rated at 35V which allows for high efficiency.In addition to its 0.122 3.10mm°C maximum seated height, it is capable of providing stable operation.
TCBD106M035CRSZ0H00 Features
a 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 10μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 35V
TCBD106M035CRSZ0H00 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCBD106M035CRSZ0H00 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Smart phone
  • Notebook
  • Tablets
  • Power supplies
  • LCD TV
Step5Bar-code shipping tag
TCBD106M035CRSZ0H00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TCB
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    High Reliability
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    10μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm