  • TAC225K025P02-F
TAC225K025P02-F
advertisement
Manufacturer No:
TAC225K025P02-F
HK JDW NO:
192-TAC225K025P02-F
Package:
Axial
Datasheet:
TAC225K025P02-F
Description:
2.2μF ±10% 2-Termination Polar Tantalum 500nA Tape & Reel (TR) Axial
Step5Bar-code shipping tag
TAC225K025P02-F
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TAC
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.110Diax0.290L 2.79mmx7.37mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Polarity
    Polar
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Leakage Current
    500nA
  • Tan Delta
    0.03
  • Dissipation Factor
    3 %
  • Manufacturer Size Code
    2
  • Diameter
    2.79mm
  • Length
    7.37mm