  • T491B685K020AS-F
T491B685K020AS-F
advertisement
Manufacturer No:
T491B685K020AS-F
HK JDW NO:
192-T491B685K020AS-F
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
T491B685K020AS-F
Purchasing and Inquiry
T491B685K020AS-F Overview
T491B685K020AS-F Features
a leakage current of 1.4μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
T491B685K020AS-F Applications
  • Avionics,
  • Telecom infrastructure
  • Industrial control units
  • Automotive ECU
  • Avionics / military / space
  • General low power DC/DC and LDO
  • Airbag systems
  • ABS
  • General purpose
  • Industrial
Step5Bar-code shipping tag
T491B685K020AS-F
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    65.005457mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    T491
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    20V
  • Additional Feature
    MEETS IECQ STANDARD:QC300801/US0001
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    20V
  • Leakage Current
    1.4μA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    2.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.8mm