  • TAC155K035P02
TAC155K035P02
advertisement
Manufacturer No:
TAC155K035P02
HK JDW NO:
192-TAC155K035P02
Package:
Axial
Datasheet:
TAC155K035P02
Description:
1.5μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 2-Termination POLARIZED Tantalum Axial
Step5Bar-code shipping tag
TAC155K035P02
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Published
    2013
  • Tolerance
    10%
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR, 12 INCH
  • Polarity
    POLARIZED
  • Tan Delta
    0.03
  • Current - Leakage
    500nA
  • Diameter
    2.79mm
  • Length
    7.37mm