  • T491C226K016AS-F
T491C226K016AS-F
advertisement
Manufacturer No:
T491C226K016AS-F
HK JDW NO:
192-T491C226K016AS-F
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
T491C226K016AS-F
Description:
22μF ±10% 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 3.6μA Bulk 2312 (6032 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
T491C226K016AS-F
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    149.997327mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    T491
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Leakage Current
    3.6μA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    6mm
  • Width
    3.2mm