  • T97Z476M050ESB
T97Z476M050ESB
advertisement
Manufacturer No:
T97Z476M050ESB
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-T97Z476M050ESB
Package:
3024 (7660 Metric)
Datasheet:
T97Z476M050ESB
Purchasing and Inquiry
T97Z476M050ESB Overview
In this case, 1100mA is the ripple current of the capacitor.This resistor has a resistance of 240mOhm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.This capacitor leaks current 0.0235mA.Tan Delta is?an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.06.
T97Z476M050ESB Features
1100mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0235mA in this capacitor
its tan delta is 0.06
T97Z476M050ESB Applications
There are a lot of Vishay Sprague T97Z476M050ESB applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • Automotive ECU
  • Industrial
  • Consumer
  • General low power DC/DC and LDO
  • ABS
  • Industrial control units
  • Avionics / military / space
  • Telecom infrastructure
  • Military / aerospace
Step5Bar-code shipping tag
T97Z476M050ESB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    3024 (7660 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    TANTAMOUNT®, T97
  • Size / Dimension
    0.299Lx0.236W 7.60mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    High Reliability
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Conformal Coated
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55365
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    240mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Leakage Current
    0.0235mA
  • Ripple Current
    1100mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    Z
  • Height
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.252 6.40mm