  • STV160NF02LT4
STV160NF02LT4
advertisement
Manufacturer No:
STV160NF02LT4
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STV160NF02LT4
Package:
PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Datasheet:
STV160NF02LT4
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Cut Tape (CT) 2.5m Ω @ 80A, 10V ±15V 4800pF @ 15V 160nC @ 10V PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Quantity:
In Stock : 1969
Step5Bar-code shipping tag
STV160NF02LT4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
  • Number of Pins
    12
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    175°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    STripFET™ II
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    160A
  • Base Part Number
    STV160
  • Pin Count
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G10
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    210W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    210W
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    2.5m Ω @ 80A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    1V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    4800pF @ 15V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    160A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    160nC @ 10V
  • Rise Time
    800ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±15V
  • Fall Time (Typ)
    240 ns
  • Turn-Off Delay Time
    80 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    160A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    15V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0035Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    20V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    640A