  • STW15NK90Z
STW15NK90Z
advertisement
Manufacturer No:
STW15NK90Z
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STW15NK90Z
Package:
TO-247-3
Datasheet:
STW15NK90Z
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
STW15NK90Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 8 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Packaging
    Tube
  • Series
    SuperMESH™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Length
    15.75mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Current Rating
    13A
  • Radiation Hardening
    No
  • Number of Pins
    3
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED, HIGH VOLTAGE
  • Package / Case
    TO-247-3
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Height
    20.15mm
  • Width
    5.15mm
  • Resistance
    400mOhm
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    4.535924g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Base Part Number
    STW15N
  • Pin Count
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Number of Elements
    1
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AC
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    350W
  • Turn On Delay Time
    42 ns
  • Threshold Voltage
    3.75V
  • Power Dissipation-Max
    350W Tc
  • Continuous Drain Current (ID)
    7.5A
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Turn-Off Delay Time
    135 ns
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    550m Ω @ 7.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 150μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    6100pF @ 25V
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    256nC @ 10V
  • Rise Time
    27ns
  • Fall Time (Typ)
    35 ns
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    900V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    15A Tc
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    60A
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V