  • BUK9Y12-55B,115
BUK9Y12-55B,115
advertisement
Manufacturer No:
BUK9Y12-55B,115
HK JDW NO:
554-BUK9Y12-55B,115
Package:
SC-100, SOT-669
Datasheet:
BUK9Y12-55B,115
Description:
MOSFET N-CH 55V 61.8A LFPAK
Step5Bar-code shipping tag
BUK9Y12-55B,115
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pin Count
    4
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    106W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    106W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    29 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    11m Ω @ 20A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.15V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2880pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    61.8A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    32nC @ 5V
  • Rise Time
    78ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±15V
  • Fall Time (Typ)
    63 ns
  • Turn-Off Delay Time
    100 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    61.8A
  • JEDEC-95 Code
    MO-235
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    15V
  • Max Dual Supply Voltage
    55V
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-100, SOT-669
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    4
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ