  • STD4NK80ZT4
STD4NK80ZT4
advertisement
Manufacturer No:
STD4NK80ZT4
HK JDW NO:
761-STD4NK80ZT4
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
STD4NK80ZT4
Purchasing and Inquiry
STD4NK80ZT4 Description
STD4NK80ZT4 Features
  • Extremely high dv/dt capability
  • 100% avalanche tested
  • Low gate charge
  • Low intrinsic capacitances
  • Available in the DPAK package
STD4NK80ZT4 Applications
  • Switching applications
Step5Bar-code shipping tag
STD4NK80ZT4
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SuperMESH™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    3.5Ohm
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Voltage - Rated DC
    800V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Current Rating
    3A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    STD4N
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    80W Tc
  • Element Configuration
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    80W
  • Turn On Delay Time
    13 ns
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    3.5 Ω @ 1.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 50μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    575pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    3A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    22.5nC @ 10V
  • Rise Time
    12ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    32 ns
  • Turn-Off Delay Time
    35 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    1.5A
  • Threshold Voltage
    3V
  • JEDEC-95 Code
    TO-252AA
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    3A
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    800V
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Height
    2.63mm
  • Length
    6.6mm
  • Width
    6.2mm