  • STS19N3LLH6
STS19N3LLH6
advertisement
Manufacturer No:
STS19N3LLH6
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STS19N3LLH6
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
STS19N3LLH6
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 5.6m Ω @ 9.5A, 10V ±20V 1690pF @ 25V 17nC @ 15V 30V 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 4847
Step5Bar-code shipping tag
STS19N3LLH6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    DeepGATE™, STripFET™ VI
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    ULTRA-LOW RESISTANCE
  • Subcategory
    FET General Purpose Powers
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    STS19
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    2.7W Ta
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Turn On Delay Time
    9.5 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    5.6m Ω @ 9.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    1V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1690pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    19A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    17nC @ 15V
  • Rise Time
    30ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    30V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    12 ns
  • Turn-Off Delay Time
    37 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    19A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0075Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    76A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    30V