  • STFI13NK60Z
STFI13NK60Z
advertisement
Manufacturer No:
STFI13NK60Z
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STFI13NK60Z
Package:
TO-262-3 Full Pack, I2Pak
Datasheet:
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 550m Ω @ 4.5A, 10V ±30V 2030pF @ 25V 92nC @ 10V TO-262-3 Full Pack, I2Pak
Quantity:
In Stock : 5153
Step5Bar-code shipping tag
STFI13NK60Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    13A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    92nC @ 10V
  • Rise Time
    14ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    21 ns
  • Turn-Off Delay Time
    61 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    13A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.55Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    600V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    52A
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    400 mJ
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-262-3 Full Pack, I2Pak
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    SuperMESH™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Base Part Number
    STFI13N
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    35W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    35W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Turn On Delay Time
    22 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    550m Ω @ 4.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 100μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2030pF @ 25V