  • SRU5016-470Y
SRU5016-470Y
advertisement
Manufacturer No:
SRU5016-470Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SRU5016-470Y
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRU5016-470Y
Description:
Inductor Power Shielded Wirewound 47uH 30% 2.52MHz 18Q-Factor Ferrite 460mA 390mOhm DCR T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SRU5016-470Y
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    SRU5016
  • Size / Dimension
    0.205Lx0.205W 5.20mmx5.20mm
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Resistance
    390mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    5.4mm
  • Current Rating
    460mA
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    47μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    390mOhm
  • Max DC Current
    460mA
  • Frequency - Self Resonant
    18MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    18 @ 2.52MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    18
  • Current - Saturation
    420mA
  • Q Factor
    18
  • DC Current
    460mA
  • Height
    1.6002mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm