  • SDR0403-4R7ML
SDR0403-4R7ML
advertisement
Manufacturer No:
SDR0403-4R7ML
HK JDW NO:
103-SDR0403-4R7ML
Datasheet:
SDR0403-4R7ML
Description:
FIXED IND 4.7UH 1.7A 94 MOHM SMD
Step5Bar-code shipping tag
SDR0403-4R7ML
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.157W 4.50mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
    Wirewound
  • Resistance
    94MOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Depth
    4.3mm
  • Current Rating
    1.7A
  • Inductance
    4.7μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    94mOhm Max
  • Max DC Current
    1.7A
  • Frequency - Self Resonant
    50MHz
  • Q @ Freq
    28 @ 7.96MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    28
  • Current - Saturation
    2.6A
  • Q Factor
    20
  • Inductance Tolerance
    20%
  • DC Current
    1.7A
  • RMS Current (Irms)
    1.7A
  • Diameter
    4.5mm
  • Height
    3.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.138 3.50mm