  • NR4018T100M
NR4018T100M
advertisement
Manufacturer No:
NR4018T100M
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-NR4018T100M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
NR4018T100M
Description:
FIXED IND 10UH 840MA 216 MOHM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NR4018T100M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Inductance Tolerance
    20%
  • RMS Current (Irms)
    840mA
  • Max DC Current
    840mA
  • Current - Saturation
    1.2A
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    NR
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Current Rating
    840mA
  • Number of Pins
    2
  • Package / Case
    Nonstandard
  • REACH SVHC
    Unknown
  • Height
    1.8mm
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~120°C
  • Size / Dimension
    0.157Lx0.157W 4.00mmx4.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Number of Functions
    1
  • Frequency - Self Resonant
    24MHz
  • Type
    Wirewound
  • Shielding
    Shielded
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Tolerance
    ±20%
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Construction
    Chip
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Inductance
    10μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    216mOhm Max